Jakie płyty meblowe wybrać?

Wybór najlepszej płyty meblowej można rozważać pod kątem wielu czynników, jakimi są np. dopasowanie do stylistyki wnętrza, łatwość obróbki lub też cena. Jakie są inne, najważniejsze cechy dobrej jakości płyty meblowej?

inteligentny dom
inteligentny dom

Czym cechuje się dobra płyta meblowa?

Przede wszystkim jest ona stosunkowo tanią alternatywą dla drewna naturalnego, a ich produkcja pozwala na wykorzystanie odpadów drewnianych, co jest, jak widać całkiem ekonomicznym rozwiązaniem. Co więcej, dobra płyta meblowa to taka, którą można łatwo obrabiać, jest lekka, wytrzymała na działanie czynników zewnętrznych, ze szczególnym naciskiem na odporność na wilgoć oraz rozwarstwianie się. Jest to szczególnie ważne, gdy wybieramy płyty meblowe do kuchni oraz łazienki, jednak już w pomieszczeniach typu sypialnia lub salon, traci to nieco na znaczeniu. Warto zwracać też uwagę na strukturę wybranego materiału, dlatego, że można ją w bardzo interesujący sposób zaadaptować do ożywienia wnętrza.

Najpopularniejsze rodzaje płyt meblowych

Najczęściej wybierane dwa rodzaje płyty meblowej to płyta wiórowa oraz MDF. Największe zalety popularnej płyty wiórowej to niska cena, lekkość, bogata paleta wzorów i kolorów, a przede wszystkim łatwość pielęgnacji. Dzięki odpowiedniemu wykonaniu płyty te mogą być bardziej odporne na działanie wilgoci, można ją także uszlachetnić poprzez różnego rodzaju oklejanie czy laminowanie.

Płyta MDF to płyta bardzo dobrze nadająca się na fronty do mebli, z uwagi na swoją gładką powierzchnię, uzyskiwaną w procesie produkcji. Płyta MDF to mieszanka zmielonego drewna oraz związków organicznych, zaprasowywana w wysokiej temperaturze. Możliwe jest także nałożenie na nią różnego rodzaju oklein bądź laminowania. Płyta MDF wykazuje się większą gęstością oraz wytrzymałością, a także dużą paletą barw, a także większymi możliwościami obróbki.

Poszukujesz producenta mebli na wymiar? Zwróć się do firmy Morton, w której uzyskasz możliwość wykonania całkowicie indywidualnego projektu, z zachowaniem oryginalnego stylu, a przy tym funkcjonalność Twoich mebli zostanie dokładnie spersonalizowana według Twoich najważniejszych potrzeb.